VoleybolunAdresi.com

Olimpik Sultanlar Tokyo Vizesini Kaptı

Türkiye: 3 – Almanya: 0
Salon: Omnisport APELDOORN
Hakemler: Daniele Rapisarda (İtalya), Vladimir Simonoviç (Sırbistan)
Setler: 25-17, 25-19, 25-22
Süreler: 22′, 23′, 28′

Maçın istatistikleri için tıklayınız.

Türkiye: Naz, Meliha, Zehra, Meryem, Hande, Eda, Simge (L),

Almanya: Geerties, Weitzel, Lippmann, Orthmann, Schoelzel, Hanke, Pogany (L),

Hollanda’nın Apeldoorn kentinde oynanan Final maçı ile sona eren CEV Tokyo Voleybol Avrupa Elemesi’nde Filenin Sultanları Almanya ile karşılaştı. Son iki maçını 3-2 oynayan, birönceki maçtan sonra 18 saat 10 dakika sonra Final maçına çıkan ve grup maçında 3-1 yenildiğimiz rakibimiz karşısında fırtına gibi esen Milli Takımımız, 3-0’lık galibiyetle Avrupa Kıtasını Sırbistan, İtalya ve Rusya’dan sonra 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda temsil etme hakkı elde etti. Giovanni Guidett, maça ilk başladığı altı ile maçı tamamladı.

Filenin Sultanları ilk sette fırtına gibi esti. Setin tüm sayılarında üstünlüğünü rakibine kabul ettiren Millilerimiz seti uzak ara kazanmayı başardı. 25-17.
İkinci set daha dengeli başladı. Başında sayı farkını açamadığımız setin, genelinde önde olan Filenin Sultanları, setin son bölümüne 20-17 önde girdi. Setin kalan bölümünde hata yapmayan Milli Takımımız 25-19 ile seti alıp maçta 2-0 öne geçti.
Verilen uzunca aradan sonra Almanya’nın kaçırdığı servisle başlayan 3. sette önde olan Millilerimiz genelde 2-3 sayılık farkı korudu. Sultanlar setin son bölümüne ise 4 sayılık farkla 20-16 önde giren ancak 22-22’de rakibine yakalanan da Sultanlar, seti 25-22, maçı da 3-0 kazanarak tarihi bir başarıya daha imza attı.

Bu sonuçla 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Sırbistan, İtalya ve Rusya’nın ardından Avrupa Kıtasını temsil etme hakkı elde eden Milli Takımımız, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’ndan sonra tarihinde ikinci kez olimpiyat oyunlarında ülkemizi temsil edecek.
Savaş Eskigülek

You must be logged in to post a comment Login