VoleybolunAdresi.com

Faik Samet Güneş, “Halkbank kaptanlığı gurur veriyor “

Halkbank kaptanlığı onur veriyor

Faik Samed Güneş, Halkbank Spor Kulübü’nün tabiatına uygun olarak altyapıdan yetişip takım kaptanlığına kadar yükseldi ki. Tüm kategorilerde milli takım formalarını terleten genç kaptan, ülkenin voleybol fenomenleri arasındaki yerini alıyor.

Halkbank Erkek Voleybol Takımında evli, evlilik hazırlığı yapan bir çok sporcu bulunuyor. Güneş, kendisi gibi bir voleybolcu, üstelik de orta oyuncu olan Ceyda Güneş’le yaşamını birleştirdi. Faik Samed voleybolun dışında müzikle ilgileniyor; gitar çalıyor. Plak koleksiyonu var. İkinci Dünya Savaşı ve yakın dönem Cumhuriyet tarihi de ilgi alanları arasında. Bir de ev işlerinde hamarat…

İlk yılında milli takım

Voleybol ülkemizde sevilen bir spor. Bazı kentler içinse çok daha önemli ve Faik Samed’in doğum yeri olan Tokat aynı zamanda voleybolcu deposu gibi. Buradan bir çok oyuncu ve antrenör Türk voleybol tarihinde yer aldılar. Hem anne hem baba tarafı uzun boylu olan Faik Samed, futbolla başladığı spor yaşamına basketbol deneyiminin ardından voleybolda karar kıldı. İlk sezonunda Yıldız Milli takım kampına davet alan Faik Samed Güneş, TVF Spor Lisesi projesinin ardından Halkbank altyapısına kazandırıldı.

Yıldız oyuncunun İtalya’da oynamak gibi bir ideali var. Bu konuda eşinden de destek görüyor.

Evlilikleri Güneş çiftini geliştirdi

Kaptan Faik Samed ve eşi Ceyda’nın hayatı voleybolla dolu. Tatilde bile idman yapıp plaj voleybolu oynuyorlar. İkisinin de aynı mevkiinin oyuncuları olması, bu gelişimi hızlandırıyor. Samed’e göre eşinin hücum yönü daha iyi. Ceyda’ya göre de eşi oyuna daha fazlı katkı veriyor. Evde, tatilde odak noktası voleybol olunca iyi birer gözlemci olan çiftin voleybolları da gelişiyor.

Günümüze gelince…

Faik Samed Güneş, ilk devrenin kendileri için oyun sistemi ve birliktelik anlamında pozitif geçtiğini, adaptasyon sorununu giderdiklerini ve ne denli mücadeleci, pes etmeyen bir takım olduklarını gösterdiklerini ifade ediyor.

İkinci yarı itibarı ile ligin yeni başlayacağını dile getiren Güneş, “Herkes daha hazır olarak dönecek. Seyir zevki yüksek, başa baş bir mücadelenin sergileneceği bir evre olacak diye düşünüyorum. Bununla birlikte sıkışık maç programı, yolculuklar herkesin işini zorlaştıracak. Biz yine de playoff etabına en avantajlı bir konumda girmek istiyoruz” dedi.

Takım kimyası olarak ligdeki en iyi ekiplerden biri olduklarını belirten genç kaptan, birbirlerini yıllardır tanıyan, gençler ve deneyimlilerin aynı potada eriyebildiği, ligi de çok iyi tanıyan takımın ikinci yarı performansının artacağını söyledi. Samed sözlerine, “Takım ve özel hayat arkadaşlığımız üst düzey. Dolayısıyla, saha içinde dışında birbirine yardım eden, iletişimi yüksek bir grubuz” diyerek açıklık getirdi.

Halkbank benim şansım

Faik Samed, takım kimyası ile Halkbank Spor Kulübü kimliğinin birbirleri ile örtüştüğünü belirtti ve şu görüşleri dile getirdi:

“Yaklaşık 10 yıldır burada olduğum için çok şanslı hissediyorum. Kulüp profesyonellik ve başarı üzerine kurulmuş. Organizasyon seviyesi yüksek ve her zaman en yükseği hedefleyen bir kültürü var. Altyapısından yetiştirdiği oyunculara cesaretle A Takımda forma veren örnek bir camia.”

Söz gelmişken altyapı başarısına da değinen Güneş, “Bu sezon Hasan Yeşilbudak’la kaptanlık görevini üstlendik. Genç takım kaptanlığından sonra, A Takım kaptanlığını da yapmak benim için gurur verici. Buradan, genç oyuncu politikasını değerlendirmek için done elde edebiliriz.

Kulübümüzde benden sonra Abdullah, Furkan, Efe’nin Halkbank ve Türk voleyboluna uzun süre hizmet edeceklerine inanıyorum” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login